یک قایق پارویی کوچک را تصور کنید. اهداف شما شبیه سکان قایق هستند. آنها تعیین‌کننده‌ جهت حرکت شما هستند و مشخص می‌کنند که شما به کجا می‌روید.

اگر به یک هدف مبادرت ورزید، سکان ثابت می‌ماند و شما به حرکت خود، رو به جلو ادامه می‌دهید. اگر در میان هدف‌ها تغییر مسیر دهید، سکان به اطراف حرکت می‌کند و به سهولت می‌بینید به دور خود می‌چرخید.

در هر حال، بخش دیگری از قایق وجود دارد که حتی از سکان نیز مهم‌تر است: پاروها.

در حالی که سکان، مسیر شما را مشخص می‌کند، این پاروها هستند که پیشرفت شما را معین می‌کنند.

این استعاره از سکان و پارو کمک می‌کند تا تفاوت بین سیستم‌‎ها و اهداف روشن شود. این یک تمایز مهم است که در هر برهه از زندگی نمایان می‌شود. در ادامه با هم سراغ چند مثال واقعی از سکان و پارو در زندگی خواهیم رفت:

  • اگر یک مربی هستید، هدف شما قهرمانی است. سیستم شما آن چیزی است که تیم شما هر روز انجام می‌دهد
  • اگر یک نویسنده هستید، هدف شما این است که کتابی را به نگارش درآورید. سیستم شما برنامه نوشته شده‌ای است که شما هر هفته آن را دنبال می‌کنید
  • اگر یک دونده هستید، هدف شما دوندگی در ماراتن است. سیستم شما برنامه آموزشی شما در طول ماه است
  • اگر یک کارآفرین هستید، هدف شما پایه‌گذاری یک تجارت یک میلیون دلاری است. سیستم شما فرآیند فروش و بازاریابی شماست

اهداف، برای تعیین جهت سودمند هستند

سیستم‌ها در واقع برای ایجاد پیشرفت فوق‌العاده هستند. در حقیقت، مزیت اصلی برای داشتن هدف این است که به شما می‌گوید چه نوع سیستمی مورد نیاز است تا پیاده‌سازی شود. با این حال، سیستم به خودی خود آن چیزی است که در واقع نتایج از آن حاصل شده است.

این مسئله ما را به دومین بینش کلیدی می‌رساند. اهداف، جهت شما را معین می‌کنند. سیستم‌ها پیشرفت شما را نشان می‌دهند. شما تنها با در دست گرفتن سکان، هرگز به جایی نخواهید رسید. شما باید پارو بزنید.

 اگر این مقاله -که درباره تعیین هدف است- برایتان مفید بود، احتمالاً سایر نوشته‌های ما را درباره عملکرد و رفتار انسان، مفید خواهید دانست. ما هر هفته مطالب پیشرفت شخصی را براساس تحقیقات علمی اثبات شده، از طریق خبرنامه ایمیلی سایتمان به‌صورت رایگان با شما به اشتراک می‌گذاریم.

با تکمیل فرم زیر می‌توانید از آخرین مقالات و موضوعات ما باخبر شوید!

عضویت در خبرنامه رایگان:


دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.